Menu
Instrukcja
Instrukcja
Arrow right
Badanie krwi na bibułkę

Przeprowadzenie badania

Przygotowanie rąk

Umyj ręce ciepłą wodą z mydłem. Zdecyduj, którą opuszkę zamierzasz nakłuć. Rozgrzej wybraną opuszkę pocierając palce o drugą dłoń przez kilkadziesiąt sekund. Ręce powinny być ciepłe.

Massaging the fingertip

Dezynfekcja skóry

Odpakuj gazik, plaster i kompres. Przygotuj statyw na próbki. Zdezynfekuj opuszek palca gazikiem do dezynfekcji. Poczekaj aż wyschnie.

Przygotowanie nakłuwacza

Wyjmij nakłuwacz. Przekręć cienką osłonkę z ostrza nakłuwacza, a następnie ją wyciągnij.

Manual image - puncturer twist

Nakłucie

Przyjmij pozycję siedzącą. Połóż dłoń na blacie z opuszkami skierowanymi ku górze. Dociśnij nakłuwacz do dłoni i mocnym zdecydowanym ruchem nakłuj opuszek naciskając kolorowy przycisk.

Manual image - puncture procedure

Pierwsze odbicie krwi na bibułkę

Pierwszą kroplę krwi, która pojawi się na palcu wytrzyj w jałowy kompres. Zawiera ona tkanki, które mogą zakłócić badanie.

Docelowe odbicie krwi na bibułkę

Nakłutą stronę palca obróć w dół. Jeżeli krew nie zbiera się, opuść wyprostowaną w łokciu rękę poniżej poziomu serca lub w ostateczności delikatnie uciskaj palec w pobliżu miejsca nakłucia.

Poczekaj na uformowanie się kropli krwi i pozwól jej samoistnie opaść w miejsce okręgu w bibule.

Applying a dot of blood on blotting paper

Suszenie bibuły

Po wykonaniu badania uciśnij miejsce jałowym kompresem i zaklej plastrem lub opatrunkiem. Susz bibułę przez co najmniej 3 godziny w miejscu z dala od promieni słonecznych. Prawidłowo pobrana bibuła powinna wyglądać jak poniżej. Suchą bibułę umieść w foliowej torebeczce strunowej z umieszczonym wewnątrz absorbentem wilgoci. Zamknij szczelnie torebeczkę.

Drying tissue paper

Torebka transportowa

Bibułę w torebeczce strunowej z absorbentem umieszczasz w torebce transportowej (do której włożysz pozostałe próbki np. moczu, kału czy krwi w probówkach). Po wykonaniu wszystkich badań i włożeniu wszystkich próbek do torebki dokładnie ją zaklej.